Node-Red

مهر 28, 1399 علم اینترنت اشیاء in
Node-RED ابزاری قدرتمند برای ساخت اپلیکیشن‌های اینترنت اشیا (IoT) با تمرکز بر روشی ساده جهت “سیم کشی” بلوک‌های کد برای انجام وظایف مختلف است. این ابزار از یک رویکرد برنامه‌نویسی بصری استفاده می‌کند که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد بلوک‌های کد از پیش تعریف شده، معروف به “گره” را برای انجام یک کار به یکدیگر متصل کنند. گره‌های متصل، معمولاً ترکیبی از گره‌های ورودی، گره‌های پردازشی و گره‌های خروجی، وقتی به هم متصل می‌شوند، یک “جریان” را تشکیل می‌دهند. این ابزار در ابتدا به عنوان یک پروژه منبع باز درIBM در اواخر سال 2013 توسعه داده شد، تا پاسخگوی نیاز آنها برای اتصال سریع سخت افزار و دستگاه‌ها به وب سرویس‌ها و سایر نرم افزارها باشد – به عنوان نوعی چسب برای اینترنت اشیاء – Node-RED به سرعت به یک ابزار برنامه‌نویسی IoT تبدیل شد و در حال حاضر جامعه توسعه دهندگان آن، گره‌های جدیدی را توسعه می‌دهند که به برنامه نویسان اجازه می‌دهد تا از Node-RED برای کارهای مختلف استفاده مجدد کنند. گرچه Node-RED در ابتدا برای کار با اینترنت اشیاء، یعنی دستگاه‌هایی که با دنیای واقعی تعامل دارند، طراحی شده است، اما برای بسیاری از کاربردهای دیگر هم مفید واقع شد. در ادامه، برای آشنایی بیشتر با Node-RED چند مثال ساده را بررسی می‌کنیم.

در شکل فوق سه Node مختلف وجود دارد. Inject node وظیفه‌ی آغاز یک فرآیند را بر عهده دارد. Write node امکان نوشتن در یک فایل را فراهم می‌آورد و خروجی فرآیند در Debug node قابل رؤیت می‌باشد. تنظیمات هر node به راحتی با کلیک بر روی آنها قابل مشاهده و تغییر می‌باشد.

مثال بعدی امکان ارسال ایمیل از طریق Node-RED را نشان می‌دهد.

برای فعال کردن ترسال ایمیل از طریق Node-RED تنظیماتی در google باید اعمال شود، این تنظیمات در قسمت پایین شکل آورده شده است.

همانطور که در شکل زیر دیده می‌شود، ایمیل دریافت گردیده است.

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    error: حق کپی رایت برای شرکت پیشروان سروش ابریشم محفوظ می باشد.
    Cart